Hydroizolacja dachu płaskiego – sprawdzone rozwiązania

Hydroizolacja dachu płaskiego

Odpowiednie zabezpieczenie dachu płaskiego to kluczowa kwestia przy budowie funkcjonalnego i wytrzymałego budynku wielkopowierzchniowego. To on jest w końcu na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o stawianie czoła niesprzyjającym warunkom atmosferycznym. Jest narażony na działanie słońca, wysokich i niskich temperatur, deszczu, ale też zaleganie śniegu i wody, która z braku spadu nie może zostać odprowadzona. Dlatego właśnie niezwykle istotne jest, żeby hydroizolację dachu wykonywali profesjonaliści, którzy potrafią tak zabezpieczyć pokrycie, żeby było w pełni szczelne. Tak samo istotny jest jednak dobór odpowiednio wytrzymałego materiału do uszczelniania.

Izolacja dachu płaskiego – jakie są opcje?

Nadal bardzo popularną opcją stosowaną do hydroizolacji dachu płaskiego jest papa. To materiał stosunkowo tani i prosty do ułożenia, dlatego jego użycie wydaje się rozsądną opcją. Jednak nie można zapominać, że papa ma wiele wad, które mogą zaważyć na stanie budynku po kilku latach od jego zbudowania. Przede wszystkim ten materiał jest skuteczny tylko na początku. Po czasie zaczyna pękać i się rozwarstwiać, powodując nieszczelności, które stopniowo zaczynają się powiększać. To jednak nie jedyny jej mankament. Papa jest materiałem, który nie oddycha, co oznacza, że wilgoć, która się pod nią gromadzi, nie może odparować do atmosfery. To zaś sprawia, że w budynku mogą pojawić się pleśń lub grzyb, których usunięcie będzie stanowić spore wyzwanie. Poza tym choć ułożenie papy na równej powierzchni jest proste, zaczyna ono stanowić problemy, gdy przychodzi do izolacji trudno dostępnych miejsc – na przykład w okolicy anten czy klimatyzatorów. Dlatego właśnie pojawiła się konieczność znalezienia nowego, skuteczniejszego od poprzednika materiału hydroizolacyjnego, który spełniałby wszystkie wymogi fachowców. W tym procesie powstała wreszcie płynna membrana Hyperdesmo wykonana z żywicy poliuretanowej.

hydroizolacja dachu płaskiego

Jak działa płynna membrana Hyperdesmo?

Płynna membrana dachowa Hyperdesmo to, jak sama nazwa wskazuje, materiał płynny, który można łatwo nakładać za pomocą wałka lub metodą natryskową. Dopiero po aplikacji wiąże się on z podłożem, tworząc warstwę stałą, w pełni odporną na czynniki zewnętrzne. Chroni ona dachy płaskie przed deszczem i wilgocią, ale nawet przed wodą stojącą i zalegającym śniegiem. Jest odporna na korozję, promieniowanie UV, działanie mikroorganizmów, a do tego swoje właściwości utrzymuje w szerokim zakresie temperaturowym. Producent podaje, że wytrzymuje bez problemu w przedziale od -40 stopni do aż 90 stopni Celsjusza! Prócz tego membrana ta jest otwarta dyfuzyjnie, a więc umożliwia odprowadzanie wilgoci do atmosfery, co zapobiega niszczeniu konstrukcji. Do zalet tej substancji zalicza się jednak również fakt, że sposób jej aplikacji umożliwia uszczelnienie nawet problematycznych miejsc, jak wspomniane wcześniej klimatyzatory i anteny. Jest materiałem bezspoinowym, więc minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek luk w uszczelnieniu. Płynną membranę można stosować zarówno na pochyłym dachu, jak i płaskim. Ceniona jest jednak przede wszystkim przy budowie i konserwacji wielkopowierzchniowych budynków o płaskim dachu, bo stanowi izolację niezwykle lekką.

Stosowanie płynnej membrany do hydroizolacji dachu płaskiego

Produkt ten można stosować do hydroizolacji dachu płaskiego wykonanego z każdego typu materiału. Dobrze współgra z pokryciami takimi jak papa, blacha, membrana PCV oraz membrana EPDM. Aplikuje się go szybko, prosto i bez problemów, uzyskując nie tylko skuteczne uszczelnienie, ale też estetyczny efekt. Płynną membranę najlepiej stosować po uprzednim użyciu substancji gruntującej, którą również ma w ofercie producent. To zapewnia jeszcze większą trwałość hydroizolacji, a dodatkowo lepsze wiązanie z podłożem. Na preparat właściwy można również zaaplikować top-coat, czyli powłokę ochronną, która odbija promienie słoneczne, a tym samym zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń. Dzięki takiej warstwie można uzyskać dużą oszczędność na rachunkach za klimatyzację, która nie maleje wraz z upływem lat, bo jest to materiał bardzo trwały. Producent daje na swoje produkty gwarancję aż na 25 lat.

Płynną membranę można stosować niezależnie od klimatu i warunków pogodowych – w każdych wykazuje taką samą trwałość i odporność na uszkodzenia. Dodatkowo można stosować ją też na inne pokrycia dachowe, które uległy zniszczeniu, gdyż dobrze wiąże się z każdym podłożem, niezależnie od stopnia wyeksploatowania.

hydroizolacja dachu płaskiego

Wielofunkcyjna membrana Hyperdesmo

Niezwykła funkcjonalność tego materiału izolacyjnego sprawiła, że używa się jej nie tylko do uszczelniania dachów, ale też na przykład to takich prac jak hydroizolacja łazienki. Membrany można używać również na płytkach, uzyskując równą, przezroczystą powierzchnię, dlatego jest stosowana wszędzie tam, gdzie dociera woda, zarówno na posadzce, jak i na ścianach. Można aplikować ją również poza domem, by uchronić powierzchnie, przez które woda może dostawać się do pęknięć w warstwie betonu i rozsadzać go podczas zamarzania. Membrana jest więc niezastąpiona, gdy w grę wchodzi hydroizolacja tarasu, balkonu lub werandy. O skuteczności tego środka świadczy fakt, że jest stosowany również w do izolacji mostów, wiaduktów, koryt basenowych czy fundamentów.

Płynną membranę z żywicy poliuretanowej można stosować zarówno do zabezpieczania nowych dachów, jak i konserwacji pokrycia w starych budynkach wymagających renowacji. W każdym z tych przypadków można za jej pomocą osiągnąć trwały i w pełni zadowalający efekt, który nie powoduje skutków ubocznych (jak na przykład wilgotnienie pomieszczeń) oraz nie wpływa negatywnie pod względem wizualnym. To optymalne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku płaskich dachów wielkopowierzchniowych, które są wyjątkowo narażone na szkodliwe działanie wody, a przy tym wymagające pod względem typu materiału hydroizolacyjnego. Lekka i niezawodna membrana Hyperdesmo to idealny produkt do ich zabezpieczenia i utrzymania w dobrym stanie przez wiele lat.

Zobacz nasze produkty do hydroizolacji dachu płaskiego

Twój koszyk