Hydroizolacja łazienki – jak wykonać ją poprawnie?

Hydroizolacja łazienki
Opublikowane przez administrator dnia Czerwiec 24, 2019 w Hydroizolacje

Projektując i budując łazienkę, nie powinniśmy pominąć hydroizolacji. Jest ona jedną z najistotniejszych kwestii, pozwalającą na długą bezproblemową eksploatację. Wszelkie zaniedbania w tej materii będą skutkowały uporczywie nawracającym grzybem, odpadającą glazurą i terakotą, a skutki ewentualnego zalania będą znacznie bardziej dotkliwe.

Izolacja przeciwwodna – dlaczego jest istotna dla łazienki? Do czego służy?

Zdecydowana większość łazienek i pomieszczeń sanitarnych w Polsce wykończona jest glazurą i terakotą. To bardzo wygodne i schludne rozwiązanie, jednak podobnie, jak niemal każdy rodzaj powierzchni, nie zapewnia całkowitej szczelności, chroniącej posadzki i ściany przed przenikaniem wilgoci. W przypadku płytek ceramicznych miejsce przepuszczającym wodę i parę wodną najczęściej są fugi. Odpowiednio wykonana izolacja przeciwwodna zatrzyma wodę na powierzchni płytek i fug, do czasu kiedy odparuje i pozbędziemy się jej z pomieszczenia, np. poprzez wentylację. Dzięki temu nie wniknie ona w podłogi, stropy i ściany, co grozi nie tylko zagrzybieniem pomieszczenia, ale również powolną degradacją elementów konstrukcyjnych budynku.

Dla prawidłowej ochrony przed zalaniem należy zastosować hydroizolację na powierzchni całej podłogi (zanim się ułoży płytki), a także na wysokość co najmniej 10 centymetrów na ścianach, wyżej w okolicach umywalki, wanny i kabiny prysznicowej – przynajmniej do wysokości 2 metrów.

Jak powinna być wykonana hydroizolacja łazienki

Występuje szereg preparatów, jak i całych systemów, wykorzystywanych do izolowania posadzek od szkodliwego oddziaływania wody. Różnią się one nie tylko ceną, ale również trwałością, sposobem aplikacji oraz stopniem szczelności.

Izolacja łazienki papą? To przeżytek

Dawniej najchętniej wykorzystywano do uszczelniania papy uszczelniające, to tanie rozwiązanie, mające jednak sporo wad, dlatego dzisiaj jest bardzo rzadko spotykane.

Mikrozaprawa do izolacji łazienki

Elastyczny szlam uszczelniający (mikrozaprawa) to bardzo chętnie wykorzystywany w Polsce materiał izolujący. Najczęściej występuje w formie jedno- lub dwuskładnikowego preparatu. By zapewnić szczelność utworzonej powierzchni, powinien być naniesiony na grubość co najmniej 2 mm, co może znacznie utrudniać układanie glazury na ścianach (dodatkowa warstwa, którą trzeba zniwelować). Mogą być nakładane nawet na wilgotne powierzchnie, wykorzystując wilgoć z podłoża do wiązania w procesie hydratacji. Kłopotliwe bywa długie wiązanie takiej powierzchni, co spowalnia prace nad wykończeniem łazienki. Uzyskanie szczelności takiej hydroizolacji bywa trudne – łatwo ją utracić, np. nierównomiernie układając warstwę mikrozaprawy, a zabezpieczenie narożników wymaga stosowania specjalnych taśm izolujące.

Folie i maty do hydroizolacji łazienki

Innym rozwiązaniem są maty i folie uszczelniające, rozkładane z rolki na posadzce. Stanowią one jedynie cześć bardziej złożonego systemu hydroizolacyjnego. Inne niezbędne elementy to: kształtki, taśmy izolujące, zaprawy spoinujące, masa do wypełniania dylatacji. Choć dobrze ułożony, taki system oferuje bardzo dobrą odporność na wodę, to ze względu na stopień jego skomplikowania łatwo o popełnienie jakiejś pomyłki, która będzie skutkowała nieszczelnością całego zestawu.

Hydroizolacja łazienki płynną membraną

Najnowszym rozwiązaniem, zdobywającym coraz większe uznanie w oczach ekspertów, budowlańców i klientów są membrany żywiczne. Choć technologicznie wydają się podobne do tzw. folii w płynie, jednak przewyższają je trwałością i umożliwia oddychanie posadzki znajdującej się pod warstwą izolacyjną. Przykładem takiej membrany żywicznej jest seria HYPERDESMO. Produkty tej kategorii nie tylko zapewniają świetną izolacyjność, ochronę przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów, ale również ponadczasową trwałość – producent obejmuje swoje produkty 25-letnią gwarancją. Aplikowanie takiej membrany jest bardzo proste – można użyć zarówno pędzla, wałka, jak i zastosować natrysk hydrodynamiczny. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie – minimalna ilość zapewniająca pełną wodoszczelność to 1,5 – 1,8 kg/m2. O wysokim poziomie ochrony przed przenikaniem wody świadczy fakt, że podobne membrany są stosowane również do zabezpieczania basenów, dachów i tarasów – czyli miejsc narażonych na szczególnie intensywne oddziaływanie opadów atmosferycznych. Nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych taśm czy folii.

Hydroizolacja łazienki to dobra inwestycja w przyszłość

Izolacja przeciwwodna, choć przez lata niezbyt rozpowszechniona w naszym kraju, jest absolutnie niezbędna dla zachowania zdrowego i przyjemnego mikroklimatu i cieszenia się długoletnią i bezproblemową eksploatacją. Inwestując swoje środki w ten ważny element, warto wybrać rozwiązania najtrwalsze, z długą gwarancją – chyba nikt nie wyobraża sobie skuwania płytek po kilku latach, aby znaleźć źródło ewentualnych nieszczelności. Ważne, by hydroizolacja była cienka i łatwa w aplikowaniu, a także atrakcyjna cenowo. Warto zatem rozważyć zastosowanie membran żywicznych, cechujących się ponadczasową wytrzymałością i świetnie zabezpieczającą przed przedostawaniem się wody. Ten nowoczesny środek, to produkt na miarę XXI wieku – wykorzystuje najnowsze zdobycze technologii. Doskonale zabezpieczy również twoją łazienkę.

Zobacz nasze produkty do hydroizolacji łazienki

Dodaj komentarz