Hydroizolacja piwnicy i hydroizolacja fundamentów – zabezpiecz budynek od podstaw

Izolować przed ewentualną wilgocią z gruntu należy każdy dom – i ten z piwnicą, jak i ten bez niej. Wszelkie elementy, które znajdują się pod gruntem muszą zostać zabezpieczone. Nie warto w tym wypadku oszczędzać, gdyż usunięcie skutków zawilgocenia, jak wykonie izolacji w domu już wybudowanym jest niezwykle kosztowne i skomplikowane.

Dlaczego hydroizolacja fundamentów jest potrzebna?

Woda może dostać się do materiału budowlanego z gruntu przylegającego do muru (niemniej jednak w mało widoczny sposób) i z opadów atmosferycznych. Izolacje zatem powinny chronić przed niszczącym oddziaływaniem wody przesiąkającej wzdłuż ścian, albo też podciągniętej kapilarnie, jak i przed wysoką wodą gruntową.
Wilgoć jest niezwykle niebezpieczna i może spowodować naprawdę wiele szkód :

  • niszczenie muru spowodowane nieustannym kontaktem z wodą, jak zamarzaniem i oskarżaniem wody w trakcie trwania zimy, kiedy to temperatury są przez większość czasu ujemne,
  • osłabienie izolacji cieplnej, a co za tym idzie powiększenie zużycia energii i tym samym zwiększenie rachunków za ogrzewanie,
  • rozwijają się pleśń, jak i grzyby – ich obecność może być przyczyną chorób układu oddechowego, chorób układu kostnego, chorób alergicznych, skóry, a nierzadko zwiększają również możliwość pojawiania się chorób nowotworowych.

Woda potrafi niszczyć materiały budowlane, gdyż rozpuszcza niektóre ich składowe, jak i posiada właściwości korodujące. Procesy te przyspieszane są przez różnorodne związki chemiczne, które występują w gruncie, ale i w atmosferze. Obecne w wodzie sole mineralne dostają się do muru, krystalizują w naczyniach kapilarnych i porach materiału ceramicznego, co jest przyczyną rozsadzania ciasnych przestrzeni krystalizacji (niszczą materiał budowlany). Skutki można zobaczyć gołym okiem – pękają, jak i złuszczają się powłoki malarskie, tynki odpadają, a fragmenty muru ulegają wykruszeniu.
W murze obecne są sole higroskopijne, które odpowiedzialne są za pochłanianie wilgoci znajdującej się w powietrzu, jak i za jej przekazywanie do muru. Prowadzi to do zawilgoceń w różnorodnych miejscach, nawet i bardzo odległych. Efekty zawilgocenia będą identyczne jak poprzednio. Sole higroskopijne mogą wykonywać nieskończenie wiele cykli pochłaniania, jak i oddawania wody.
Przewody elektryczne, kominowe, wentylacyjne, rury, ale i inne niejednorodności konstrukcji mogą pozwolić na przenikanie wilgoci. Najgroźniejsze będą oczywiście rury doprowadzające wodę – kiedy są nieszczelne, do ścian może przedostawać się duża ilość wody wraz z zawartymi w niej solami i oczywiście związkami chemicznymi.

Podpiwniczenie domu a problem wilgoci

Decydując na wybudowanie domu trzeba podjąć decyzję odnośnie tego, czy będzie on podpiwniczony, czy też wręcz przeciwnie, bez piwnicy. Jest to niezwykle istotne, jeżeli pragniemy uniknąć problemów z nadmierną wilgocią, gdyż starannie i solidnie wykonane izolacje nie wystarczą. Głównym kryterium będzie poziom wody gruntowej. I tak, jeżeli jest on wysoki (płytko pod powierzchnią znajduje się woda), to lepiej będzie zrezygnować z domu z podpiwniczeniem. Oczywiście jest to możliwe, niemniej jednak niezbędne będzie wykonanie ciężkiej izolacji przeciwwodnej, czyli szczelnej wanny, która będzie odporna na napór wód gruntowych. Jest to jednak bardzo kosztowne. Za domami niepodpiwniczonymi przemawia również fakt, że koszt ich wybudowania jest dużo mniejszy, aniżeli od tych z piwnicami.

Hydroizolacja domu z piwnicą

Niezbędna będzie izolacja pozioma izolacja pionowa. Izolację poziomą wykonuje się dwa razy : na ławach fundamentowych, jak i ponad terenem pod stropem nad piwnicami. Drugi etap izolacji zapobiegnie napływaniu wilgoci do stropu, ale i do ścian parteru. Jeżeli strop znajduje się poniżej powierzchni terenu, dodatkowo izolacja układana jest 30 cm nad poziomem terenu, inaczej mówiąc w miejscu gdzie powinna zostać zakończona izolacja pionowa.
Kiedy teren jest mokry, dobrze będzie  wykonać dodatkową izolację pionową za pomocą grubej warstwy drenażowej. Jest to rodzaj folii, która posiada specjalne wpusty w postaci korków i tą właśnie stroną przykłada się ją do ściany. Tak położona folia utworzy pustkę powietrzną, która będzie mogła odparować ewentualnie zgromadzoną w ścianie piwnicy wilgoć.
Celem zabezpieczenia piwnicy przed zalaniem wodą (stałym, albo też okresowym), trzeba wykonać drenaż opaskowy. Najłatwiej rzecz ujmując jest to sieć rur położonych wokół całego domu już na poziomie fundamentów.
Jedną z doskonałym metod hydroizolacji stanowi również oferowana przez firmę Alchimica, płynna membrana, która pozwala na otrzymanie wysokiej jakości efektu. Płynne membrany mają dużą trwałość, a co za tym idzie hydroizolacja może posłużyć przez okres nawet powyżej 25 lat. Bardzo dobrze wiążą się one wraz z różnorodnymi podłożami, które stosowane są na dachach. Odznaczają się dużą wytrzymałością chemiczną, mechaniczną, jak i odpornością na działanie promieni UV i bardzo dobrym stopniem związania z podłożem.

Zobacz nasze produkty do hydroizolacji piwnicy i hydroizolacji fundamentów

Twój koszyk