Jak wykonać trwałe posadzki żywiczne?

Posadzki żywiczne są rozwiązaniem, które cieszy się stale rosnącą popularnością. Łatwe w zastosowaniu i wytrzymałe, doskonale sprawdzają się zarówno w domach mieszkalnych, jak i budynkach biurowych, magazynowych i wystawowych. Kluczem do ich doskonałej trwałości jest użycie wysokiej jakości żywicy poliuretanowej, oferowanej przez firmę Alchimica.

Rodzaje posadzek żywicznych

W sprzedaży znajdą Państwo różne rodzaje podłóg żywicznych. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań należy wymienić posadzki epoksydowe, poliuretanowe oraz epoksydowo-poliuretanowe. Żywice epoksydowe są dostępne w formie dwu- lub trójskładnikowej. W ich składzie znajduje się ciekła żywica epoksydowa, środki modyfikujące, rozcieńczalnik, piasek kwarcowy, pigmenty i utwardzacz aminowy. Posadzki poliuretanowe są produkowane jako preparaty jedno-, dwu- i trzyskładnikowe. Prócz żywicy poliuretanowej, znajdują się w nich wypełniacze, pigmenty mineralne, organiczny rozpuszczalnik, środki modyfikujące, oraz utwardzacz poliizolacyjny. Połączenie cech tych dwóch rodzajów żywic można uzyskać w dwuskładnikowych posadzkach epoksydowo-poliuretanowych.
Pod posadzkę z żywicy niezbędne jest wylanie betonu klasy co najmniej B25, odpowiednio oczyszczonego, równego i szorstkiego. Podłogi żywiczne można układać w formie nakładanych techniką malarską cienkich warstw o grubości do 1 mm, wersji samorozlewnych o grubości do 5mm rozprowadzanych pacą, oraz posadzek szpachlowych o grubości od 4 do 25mm, aplikowanych ręcznie lub mechanicznie.

Zalety podłóg żywicznych

Podłogi żywiczne posiadają wiele istotnych zalet. Odpowiednio pielęgnowana posadzka żywiczna przez długi czas zachowuje estetyczny wygląd i wysoki połysk. Jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Nie posiada brudzących się i nietrwałych łączeń i fug, a wersja antypoślizgowa zapobiega niebezpiecznemu ślizganiu się. Żywica poliuretanowa doskonale przewodzi ciepło; może być więc z powodzeniem stosowana na ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo jest przyjemna w dotyku i użytkowaniu, oraz wykazuje odporność na grzyby i bakterie. Jest antyelektrostatyczna, a nie przyciągając kurzu i roztoczy – idealnie nadaje się dla alergików. W sprzedaży jest dostępnych wiele kolorów podłóg żywicznych, co pozwala na ich precyzyjne dopasowanie do potrzeb inwestora.

Gdzie warto zastosować posadzki żywiczne?

Posadzki żywiczne pasują do każdego rodzaju wnętrza. Doskonale sprawdzą się w budynkach mieszalnych, zaaranżowanych w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i klasycznym. Z powodzeniem można używać ich także w biurach, obiektach przemysłowych i magazynowych, sklepach i terenach wystawowych, oraz obszarach sportowych czy rekreacyjnych.

Czym różni się żywica poliuretanowa i epoksydowa?

Inwestorzy, decydujący się na położenie podłogi żywicznej, zazwyczaj dokonują wyboru pomiędzy posadzką epoksydową a poliuretanową. Żywica epoksydowa jest bardziej delikatna i wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Nie nadaje się do silnie nasłonecznionych miejsc – pod wpływem promieni słonecznych może się trwale odbarwiać. Aby zapewnić jej wytrzymałość, konieczne jest zastosowanie dodatkowej warstwy lakieru.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest żywica poliuretanowa, produkowana w firmie Alchimica. Jest ona nadzwyczaj wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, co gwarantuje możliwość jej długotrwałej eksploatacji. Charakteryzuje się wysokim połyskiem, który utrzymuje się przez cały okres jej użytkowania. Nie wykazuje wrażliwości na promieniowanie ultrafioletowe, stąd bez obaw można ją stosować w mocno słonecznych pomieszczeniach. Ponadto, posadzki poliuretanowe są mrozoodporne i niepodatne na zabrudzenia chemiczne, co pozwala na ich nakładanie na tarasach, w garażach i wiatach. Nie pękają pod wpływem skrajnych temperatur, dzięki czemu przez długi czas zachowują ładny wygląd. Ich wysoka elastyczność gwarantuje doskonałą współpracę z betonowym podłożem.

Jak wybrać najlepszą posadzkę żywiczną?

Wykonanie podłogi żywicznej wymaga posiadania stosownej wiedzy i doświadczenia. Ponieważ jest to proces skomplikowany, jakiekolwiek błędy popełnione w jego trakcie mogą skutkować nieestetycznym wyglądem posadzki i obniżeniem jej właściwości. Ponadto warto zadbać o dobór wysokiej jakości materiału, z którego zostanie wykonana podłoga. Jeżeli zależy Państwu na jej najwyższej trwałości i doskonałym wyglądzie, godne polecenia będą posadzki poliuretanowe firmy Alchimica. Producent ten oferuje wytrzymałe podłogi przemysłowe PU i EP, które świetnie sprawdzą się w bardziej wymagających lokalizacjach: kompleksach handlowych i przemysłowych, boiskach, placach zabaw i chodnikach.
Spośród żywic poliueratowych można wybierać między posadzkami jedno, dwu i trzyskładnikowymi. Ich właściwości są starannie dopasowane do wymaganych przez klienta parametrów. Produkt Hypercrete, będący wyjątkowo odporną na uszkodzenia fizyczne i chemiczne, antypoślizgowa posadzką poliuretanową, doskonale nadaje się do hal produkcyjnych i magazynowych. Preparat Hyperfloor–2k jest dedykowany do hoteli, sklepów, parkingów i powierzchni przemysłowych. Żywica Rubber Binder M20 będzie najlepszym wyborem na sportowe nawierzchnie, tereny rekreacyjne i wypoczynkowe.
Produkty Alchimica są chętnie stosowane zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Dzięki swoim doskonałym właściwościom, stanowią praktyczną i ozdobną posadzkę w wielu obiektach prywatnych, oraz przestrzeniach biurowych, magazynowych i ekspozycyjnych.

Zobacz nasze produkty do posadzek żywicznych

Twój koszyk